Salı, 04 Mayıs 2021 13:15

Eyvah! Sivrisinekler Covid-19 Taşıyor mu?

Yazar
Oy Ver!
(1 Oy)

Havalar ısındı ve sivrisinekler ortaya çıkmaya başladı

İstanbul'da havaların ısınması ile birlikte ortaya çıkan sivrisineklerin koronavirüs bulaştırıp bulaştırmayacağı merak konusu oldu. Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, 'Koronavirüsün sivrisineklerinden bulaşmadığını bilimsel çalışmalar ortaya koymuştu' dedi.

Sivrisineklerden bulaşan Batı Nil Virüs'ü bulaştırdığına dikkat çeken İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz uyarılarda bulundu.

"Koronavirüsün sivrisineklerinden bulaşmadığını bilimsel çalışmalar ortaya koymuştur" diyen Yılmaz, "Kan emerek enfeksiyon bulaştırırlar. Ciddi enfeksiyonlar bulaştırabilir sivrisinekler. Toplamda 50 kadar virüs bulaştırabilirler. İnsanlarda ciddi enfeksiyon ve salgın yapabilecek virüsler bunlar. Daha Trakya bölgesinden 5 bin kadar sivrisinek topladık. 5 bin sivrisinekten birinde Batı Nil Ateşi bulduk" diye konuştu. Tehlikenin devam ettiğine işaret eden Yılmaz, "Avrupa'da 2014'ten beri ciddi enfeksiyonlar oluşturuyor. Aslında ciddi bir sorun. Vatandaşlar özellikle evlerinin pencerelerini sivrisineklerin geçemeyeceği tarzda yapsınlar. Sivrisinek kovucular koysunlar bulundukları yerlere. Mümkün olduğu kadar sivrisineklerin bizi ısırmasını engellememiz gerekiyor" şeklinde konuştu.(DHA)

 

Gazete Magazin

Lorem ipsum dolor sit amet.