Çarşamba, 07 Nisan 2021 16:31

Tik Tok Otomatik Alt Yazıları Başlattı

Oy Ver!
(1 Oy)

Uygulamayı Sağır Topluluk için Daha Erişilebilir Hale Getirdi

TikTok dünyasından büyük haber: Video platformu, işitme engelli ve işitme güçlüğü çeken kullanıcıların içeriği daha kolay tüketmesine izin veren otomatik altyazıları resmi olarak kullanıma sundu. Yeni araç, kaydedilen videodan ekrana otomatik olarak altyazılar oluşturarak insanlara içeriği kaydırırken okuma veya dinleme seçeneği sunacak.

TikTok, otomatik altyazıları benimseyen tek uygulama değil - yükselen transkripsiyon teknolojisi ile Zoom, Google Meet ve Google Chrome gibi platformlar da gemiye atladı. Instagram ayrıca hikâyeleri için altyazıları beta teste sürdü ve zaten Reels ve IGTV için altyazılar sunuyor. Yeni araç, içerik oluşturuculara yepyeni bir insan kitlesine ulaşma yeteneği bahşediyor ve sosyal medyada kapsayıcılığa doğru büyük bir adım atılmış oluyor.

Otomatik Altyazılar TikTok'ta Nasıl Çalışır?

Bir içerik oluşturucu, bir videoyu yükledikten veya kaydettikten sonra düzenleme sayfasındayken, otomatik altyazıları seçebilir, böylece ses, videolarına kopyalanır. Metinde herhangi bir nedenle hata varsa, içerik oluşturucular video yayınlanmadan önce altyazıyı düzenleme seçeneğine sahiptir. Şu anda altyazılar yalnızca Amerikan İngilizcesi ve Japonca olarak mevcuttur ve "önümüzdeki aylarda" daha fazla dil eklenecektir.

TikTok Videolarıma Otomatik Altyazı Eklemem Zorunlu mu?

Hayır, TikTok videolarınızda altyazı gerekmez ve paylaşım panelini açıp altyazılar düğmesine "kapalı" olarak dokunularak kaldırılabilir. Ancak TikTok, içerik oluşturucuları topluluklarını daha erişilebilir kılmak için altyazı kullanmaya teşvik ediyor. Videolar altyazılarla daha fazla görüntüleniyor, bu nedenle erişiminizi genişletmek istiyorsanız, altyazılar harika bir seçenektir.

TikTok'un Başka Hangi Erişilebilirlik Özellikleri Var?

Altyazılar TikTok'un tek erişilebilirlik özelliği değildir; bu uygulama aynı zamanda, kullanıcıların ışığa duyarlı içeriği atlamalarına olanak tanıyan bir ışığa duyarlılık özelliği olan metinden konuşmaya ve içerik oluşturucuların ışığa duyarlı epilepsiyi tetikleyebilecek efektlere sahip videolar ürettiklerinde bilmelerini sağlayan bir içerik oluşturucu uyarısı sunar.

Okunma 246 Görüntülenme!

Hava Durumu

Showers

10°C

Istanbul

Showers

Nem: 81%

Rüzgar: 20 km/h

  • 17 Nisan 2021

    Scattered Showers 13°C 9°C

  • 18 Nisan 2021

    Bulutlu 18°C 9°C

Gazete Magazin TV