Perşembe, 03 Haziran 2021 13:23

GÜZELLİK ALGISI DEĞİŞTİ!

Oy Ver!
(1 Oy)

Güzellik Algısını Yerle Bir Ettiler

Beden olumlama deyince herkesin aklına ilk olarak farklı kiloların olumlanması gelse de aslında bu akım ten renginden burun şekline her bedenin doğal haliyle güzel olduğu vurgusunu içeriyor. Derlediğimiz güzel ünlülerimizin de güzellik algısına karşı gelen ve kendi doğal güzelliklerini benimseyen kadınlar olduğunu görüyoruz.

 

 

Örneğin pek çok insanın saçları gelişme çağı sona erdikten sonra beyazlamaya başlar ve doğal olan budur. Eskiden bu durum tuhaf karşılanıp, "Neden hala saçını boyatmadın?" veya "Bakımsız gözüküyorsun!" yorumlarına maruz kalırdık.

 

 

Şimdi ise doğallığın ön plana çıkmasıyla beraber güzellik algısı çok değişti. Bana soracak olursanız güzellik algısının öznel ama daha çok toplumsal ve evrimsel yanları olduğunu düşünüyorum.

 

 

 

“Beyaz saçlı kadınların kendileriyle gurur duyması beni fazlasıyla heyecanlandırıyor. Bence bu, bize verilen 'gümüş' bir madalya!

 

 

Ten rengi, beden ölçüleri, simetrik yüz hatları... egolarımız önce toplumun, sonra kendimizin eseri, çoğu zaman aşamıyoruz. Bazı tabular ve hazlar ölüm kalım meselesine dönüşmüş şekilde yaşanıyor.

 

 

 İnsanlar kendi bedenini ve karşı tarafta bıraktığı etkiyi egemenliği altına almaya çalışıyor. Bu sebeple algılarınızı yıkıp her kadının kendini nasıl mutlu hissediyorsa öyle hayatına devam etmesine saygı duymalısınız....

 

 

 

Son düzenlenme Perşembe, 03 Haziran 2021 14:44

Gazete Magazin TV